Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna’ya silah yardımının devam edeceğini söyledi.

YENİ Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’da bundan sonra ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirtti. söz konusu.

ABD Lideri Joe Biden ile 3 Mart’ta Beyaz Saray’da görüşmeye gelen Scholz, CNN televizyonuna verdiği röportajda Rusya-Ukrayna savaşına değindi.

Rusya’nın Ukrayna’da beklediği gibi başarılı olamadığını belirten Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukraynalıların gücü ve onlara destek veren arkadaşlarının birliği konusunda yanıldığını söyledi.

Ukrayna’da bundan sonra ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirten Scholz, “Ancak bir şey açık. Ukrayna’ya ekonomik, insani yardım ve ayrıca silah desteği sağlamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ukraynalılar olmadan rastgele bir karar alınamayacağını belirten Scholz, “Putin’in işgali ve emperyalist saldırganlığıyla başarılı olamayacağını anlaması ve askerlerini geri çekmesi gerekiyor. Müzakerelerin temeli bu” dedi. sözlerini kullandı.

Başbakan Scholz, Almanya’nın kıta Avrupası’nda Ukrayna’ya ekonomik ve askeri yardım konusunda en çok destek veren ülke olduğunu belirtti. Almanya’nın savaş nedeniyle ekonomik olarak zor durumda kalacağının düşünüldüğünü belirten Scholz, “Almanya’da ekonomik kriz yok. Doğalgaz sıkıntısı falan da yok.” söz konusu.

Scholz ayrıca silah, askeri mühimmat ve teçhizat üretiminin güvenlik bağlamında kalıcı olarak sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Almanya ve Avrupa Birliği’nin Çin ile ilişkilerine değinen Scholz, bu ülkeyi Rusya’ya silah vermemesi konusunda uyardıklarını ve bunun olmayacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Scholz, Biden’ın en yetenekli liderlerden biri olduğunu, uluslararası ilişkiler konusunda bilgili olduğunu, dünya barışı ve NATO için de değerli olan transatlantik işbirliğine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu